NTT DATA releases COVID-19 whitepaper: "Returning to | NTT DATA

Tue, 19 May 2020

NTT DATA releases COVID-19 whitepaper: "Returning to our values in a time of crisis"

Today, NTT DATA, a leading IT services and consultancy business, released its online whitepaper describing the organisation’s reaction to the COVID-19 pandemic.

English Version 

Cluj-Napoca, Romania, 19 May 2020 - Today, NTT DATA, a leading IT services and consultancy business, released its online whitepaper describing the organisation’s reaction to the COVID-19 pandemic. Returning to our values in a time of crisis explores NTT DATA’s response in terms of its three core values: Clients First, Teamwork, and Foresight.

Bringing together learnings from across the company, as well as insights from NTT DATA leaders including Swen Rehders, Walter Ruffinoni, Simon Williams, Daniel Metz and Stefan Hansen, the whitepaper serves as a testament to how quickly NTT DATA has been able to adapt successfully during this crisis, and provides insights into how to effectively evolve and respond.

Swen Rehders, co-CEO, NTT DATA EMEA, said: "I have been delighted to see the innovation, foresight, and ingenuity shown by teams across NTT DATA when responding to this global pandemic. Everything we have done has fed back into our core values, putting clients first and working together as a team to deliver exceptional results in a difficult period.

Above all, this is a time when we have learnt the importance of maintaining client relationships. Each sector may have been impacted in different ways, but what is truly crucial is going that extra mile to make clients great -a core value here at NTT DATA. I invite you now to read on about NTT DATA’s work during the COVID-19 crisis including some detailed examples of how we have delivered for our clients at this time of maximum need for many businesses."

Walter Ruffinoni, co-CEO, NTT DATA EMEA, said: “Everyone in NTT DATA has worked together from the very beginning, sharing information and helping different locations to implement their responses to the crisis. Indeed, this has been a time when the innovative values of NTT DATA have shone through, allowing our teams to rapidly adjust to the ‘new normal’. These can be challenging and emotional times, and we believe we have worked hard to give our teams the support they need. Staying close to your people and their needs should be the overriding takeaway for any leader from this period.

"I hope this paper provides some insights into how to successfully adapt and respond to a crisis like COVID-19. The way we work may well have changed forever."

Read the whitepaper here:
Returning to our values in a time of crisis

About NTT DATA
NTT DATA is a leading IT services provider and global innovation partner headquartered in Tokyo, with business operations in over 50 countries. Our emphasis is on long-term commitment combining global reach with local intimacy to provide premier professional services varying from consulting and systems development to outsourcing. For more information, visit ro.nttdata.com

 

Romanian Version

NTT DATA anunță lansarea raportului pe tema Covid-19: "Reîntoarcerea la valorile noastre pe timp de criză"

Cluj-Napoca, 19 Mai 2020 – Azi, NTT DATA, furnizor si integrator de solutii și siteme IT complexe, a lansat un raport care descrie reacția companiei la pandemia Covid-19. "Reîntoarcerea la valorile noastre pe timp de criză" explorează acțiunile realizate de NTT DATA, în baza celor trei valori fundamentale ale companiei: Clients first, Teamwork si Foresight.

Conținând informații din întreaga companie, precum și mesaje din partea leaderilor NTT DATA, inclusiv Swen Rehders, Walter Ruffinoni, Simon Williams, Daniel Metz și Ștefan Hansen, documentul arată modul rapid în care NTT DATA a reușit să se adapteze cu succes în această criza și oferă detalii despre un mod eficient de a reacționa și evolua într-un asemenea context.

Swen Rehders, co-CEO, NTT DATA EMEA, a afirmat: "Am fost încântat să văd inovația, previziunea și ingeniozitatea de care au dat dovadă echipele din NTT DATA atunci când au răspuns la această pandemie globală. Tot ceea ce am făcut s-a regăsit în valorile noastre de bază, am pus clienții pe primul loc și, lucrând împreună cu ei ca o echipă, am livrat rezultate excepționale într-o perioadă dificilă.

Înainte de toate, aceasta este o perioadă în care am învățat mai multe despre importanța menținerii relațiilor cu clienții.S-ar putea ca fiecare industrie să fi fost afectată în moduri diferite, dar ceea ce este cu adevărat crucial, este ca noi să facem acel pas suplimentar pentru a fi mai aproape de clienți – un principiu de bază în NTT DATA. Vă invit să citiți mai multe despre activitatea NTT DATA în timpul crizei COVID-19, inclusiv exemple despre modul în care am continuat să lucrăm cu clienții noștri acum, cand cele mai multe companii au avut nevoie."

Walter Ruffinoni, co-CEO, NTT DATA EMEA, a declarat: "Toți colegii din NTT DATA au colaborat de la început, împărtășind informații și ajutând diferite locații să implementeze planurile de acțiuni pe perioada de criză. Într-adevăr, aceasta a fost o perioadă în care valorile NTT DATA au strălucit, permițând echipelor noastre să se adapteze rapid la "noul normal". Acestea pot fi momente provocatoare și emoționante și credem că am muncit din greu pentru a oferi echipelor noastre suportul de care au nevoie. Să stai aproape de oamenii tăi și de nevoile lor ar trebui să fie un cadru important pentru orice lider din această perioadă.

"Sper că acest raport să ofere câteva idei despre cum putem să ne adaptam și să reacționăm cu succes in fața unei crize precum Covid-19. E posibil ca modul în care lucrăm să se fi schimbat pentru totdeauna."

Citește raportul aici:
Returning to our values in a time of crisis

Despre NTT DATA
NTT DATA este leader de servicii IT și partener global în inovație, cu sediul central în Tokyo și operațiuni în peste 50 de țări. Punem pe primul loc colaborările pe termen lung combinând acoperiea globală cu experiența locală pentru a oferi o gamă variată de servicii premium: de la consultanță la dezvoltare de sisteme si outsourcing. Pentru mai multe informații vizitați www.nttdata.com


How can we help you

Get in touch